OxyTree, czyli szlachetna krzyżówka dwóch rodzajów znanej u nas ozdobnej Paulowni, ma szansę na gigantyczną karierę. Jest prawdziwym supermenem pośród drzew: pochłania 10 razy więcej dwutlenku węgla od innych gatunków roślin, po sześciu latach od posadzenia można ją ściąć bez starań o zezwolenia i wykorzystać jej drewno, a na pniu w cztery lata odrośnie nowe drzewo, a na dodatek odstrasza muchy i komary – informuje portal Wiadomości Rolnicze Polska
Krzyżówka OxyTree to dzieło naukowców z Hiszpanii, którzy przeprowadzili dendrologiczne in vitro, łącząc Paulownię Elegante i Paulownię Forunei. Okazało się, że powstały w ten sposób okaz to prawdziwa torpeda. Rośnie najszybciej na świecie, znakomicie dostosowuje się do warunków klimatycznych, znosząc temperatury od -25 do +45 stopni Celsjusza, nie wymaga dużej ilości opadów, produkuje ogromne ilości tlenu, zakwita uroczymi, pięknie pachnącymi kwiatami i daje lekkie i wytrzymałe drewno.
Katedra leśnictwa i genetyki hiszpańskiego Uniwersytetu Castilla-La Mancha dowiodła, że ich klon nie ma żadnej konkurencji wśród flory, na dodatek może być zbawcą ludzkości, wspierając nasz ekosystem skuteczniej niż jakiekolwiek inne z drzew, potrzebujących przecież znacznie więcej czasu na wzrost do postaci, w której może przysłużyć się oczyszczaniu klimatu.
OxyTree w ciągu 6 lat jest w stanie wystrzelić na 16 metrów, ma bujną zieloną czuprynę, pień o grubości 35 cm. Niegroźne jej nawet zabójcze temperatury – po zamarznięciu odrodzi się tak samo jak po ścięciu. Cykl taki może powtórzyć nawet cztery razy.
Drewno, jakie pozyskuje się z pnia określane jest mianem drewnianego aluminium – jest idealne na meble, nie deformuje się.
Jakby tego było mało, drzewo sprawdza się jeszcze w kilku rolach: z gałęzi, liści i kwiatów powstaje doskonała pasza dla zwierząt, a zawierające sporo azotu i białka liście mogą posłużyć jako nawóz. Dzięki temu, że ma ogromne liście w kształcie serca daje dużo cienia w parkach i ogrodach, a upojny zapach różowych kwiatów skutecznie zwabia pszczoły, które potrafią z tego nektaru wyprodukować miód przypominający lipowy.
Ten dendrologiczny ideał jest bezpieczny – nie ma obaw, że wymknie się spod kontroli niczym barszcz Sosnowskiego i zachwaści przestrzenie. Nie rozmnaża się bowiem z nasion, a jedynie z sadzonek. A te już można kupić w Polsce dzięki powstaniu krajowego przedstawicielstwa europejskiej korporacji.
Źródło:
http://innogy.forbes.pl/oxytree-drzewo-ktore-szybko-rosnie-i-produkuje-duzo-tlenu,artykuly,202063,1,1.html
dr Dariusz Prokopowicz
https://twitter.com/DProkopowicz
Przewodniczący Rady Programowej, Kierownik Zakładu Innowacji
Międzynarodowy Instytut Innowacji w Warszawie
www.instytutinnowacji.edu.pl
Międzynarodowy Instytut Innowacji
Strona na Facebooku (zapraszam do polubienia):
www.facebook.com/miedzynarodowyinstytutinnowacji
#OxyTree #ekologia #botanika #dendrologia #drzewa #las #środowisko #innowacje #innowacyjność #rozwójgospodarczy #sektorMSP #startup #technologia #technika #postęp #rozwój #biotechnologia #genetyka #dendrologia #ekosystem #środowisko #OxyTree #życie #Ziemia #ludzkość
#wzrostgospodarczy #społecznogospodarczy #politykagospodarcza #ekonomiaspołeczna #społeczeństwoobywatelskie #społecznagospodarka #Przemysł #podmiotygospodarcze
#MiędzynarodowyInstytutInnowacji #MII #KlubDyskusyjny #MerytorycznaDebata #DariuszProkopowicz #przedsiębiorczość #Gospodarka #Polska #ekonomia #GospodarkaPlus #PolskaGospodarka