PLAN NA RZECZ ODPOWIEDZIALNEGO ROZWOJU
5 FILARÓW PROGRAMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEJ PRO ROZWOJOWEJ STRATEGII ROZWOJU POLSKIEJ GOSPODARKI
Reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna oraz rozwój społeczny i terytorialny – to filary rozwoju gospodarczego Polski ujęte w planie przygotowanym przez wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.
WG MORAWIECKIEGO AKTYWIZACJA INNOWACYJNOŚCI, WZROST WYDATKÓW NA BADANIA ORAZ ZNOSZENIE BARIER DLA ROZWOJU PRZEDSIĘBIORSTW TO KLUCZOWE DETERMINANTY ROZBUDOWY PRZEMYSŁU TECHNOLOGICZNEGO W POLSCE I PRZYNAJMNIEJ W TEORII ISTOTNE CZYNNIKI TZW. PLANU NA RZECZ ODPOWIEDZIALNEGO ROZWOJU.
OBY NIE SKOŃCZYŁO SIĘ NA POKAZACH SLAJDÓW NA KONFERENCJACH PRASOWYCH
Otóż bez odbudowy w Polsce przemysłu opartego na nowoczesnych technologiach nie mamy szans aby dogonić kraje wysoko rozwinięte i na zawsze zostaniemy gospodarczym wasalem tych krajów które Nas pod tym względem wyprzedziły o kilkadziesiąt lat. Sektor prywatny powinien inwestować w nowoczesne technologie a sektor publiczny powinien te inwestycje wspierać, pobudzać, promować ale aby … nie przeszkadzać sektorowi prywatnemu. Kwestią kluczową jest to aby sektor publiczny wspierał i kooperował, inspirował planowanie i realizację dużych projektów inwestycyjnych realizowanych głównie przez sektor prywatny. Jest to szczególnie istotne w kwestii zaplanowania tak dużych projektów inwestycyjnych, które samodzielnie przez sektor prywatny raczej by nie zostały zrealizowane jak np. nowoczesne duże przedsiębiorstwa produkujące produkty o wysokim stopniu wartości dodanej, z zaangażowaniem nowoczesnej technologii. Poza tym w ramach dużych projektów inwestycyjnych inspirowanych i koordynowanych przez sektor publiczny a realizowanych głównie przez sektor prywatny to należą gałęzie w gospodarce takie jak energetyka (elektrownie jądrowe, farmy wiatrowe, elektrownie wodne i inne) oraz inwestycje komercyjne w gałęziach infrastrukturalnych i komunikacyjnych, rozwiązań szybkiego Internetu. Poza tym rząd w kontekście planowania i realizacji dużych projektów inwestycyjnych, powinien uwzględniać potencjał młodych wykształconych Polaków kończących uczelnie techniczne i inne aby zaangażować do tych projektów inwestycyjnych ten duży potencjał kapitału ludzkiego w Polsce aby ci młodzi wykształceni ludzie nie musieli wyjeżdżać z Polski celem znalezienia satysfakcjonującej pracy. Pojawia się w tym miejscu kluczowe pytanie, czy w ramach planowania i realizacji dużych projektów inwestycyjnych poprzez skoordynowane i skorelowane działania sektora publicznego i prywatnego nie można było by zaplanować zainspirowania, stworzenia infrastruktury parku technologiczno-naukowego, który z udziałem firm prywatnych przekształciłby się po kilku latach w coś co można by nazwać polską „Krzemową Doliną”?
W związku z powyższym niezbędnym jest rozwijanie instrumentów wsparcia rozwoju polskich przedsiębiorstw, w tym także wsparcie dla start-upów, sektora MSP, rozwijania innowacji, przedsiębiorczości, aktywizowanie dla rozwijania programów inwestycyjnych co prowadzić będzie do wzrostu zatrudnienia w Polsce i wzrostu dochodów. Ważne jest aby przy tym wspierać polski eksport i rozwój oraz wdrażanie w przemyśle nowoczesnych technologii.
dr Dariusz Prokopowicz
https://twitter.com/DProkopowicz
Przewodniczący Rady Programowej, Kierownik Zakładu Innowacji
Międzynarodowy Instytut Innowacji w Warszawie
www.instytutinnowacji.edu.pl
Międzynarodowy Instytut Innowacji
Strona na Facebooku (zapraszam do polubienia):
www.facebook.com/miedzynarodowyinstytutinnowacji
#PlanMorawieckiego #GospodarkaPlus #PIS #interwencjonizm #DobraZmiana #PolskaGospodarka #PolskaGospodarka #Plan #Program #strategia #OdpowiedzialnegoRozwoju #WicepremierMorawiecki #gospodarka #PKB #innowacje #finanse #biznes #rozwój #postęp #technologia #budżetpaństwa #programgospodarczy #politykagospodarcza #Polska #gospodarka #ekonomia #finanse #finansepaństwa #finansepubliczne #transfery #budżet #sprawozdania #raport #analiza #ekonomiaspołeczna #społecznogospodarcza #rentowność #zyskowność #finansowanie