Nobel w dziedzinie fizyki trafia do trzech naukowców. Rainer Weiss, Barry C. Barish oraz Kip S. Thorne zostali docenieni przez Komitet Noblowski za ich „decydujący wkład w detektor LIGO i obserwacje fal grawitacyjnych”.
Fale grawitacyjne w kosmosie zostały zaobserwowane po raz pierwszy 14 września 2015 r. Fale – których istnienie wiek temu przewidział już Albert Einstein – powstają wskutek kolizji dwóch czarnych dziur. Dotarcie echa tych fal do detektora LIGO w USA zajęło 1,3 mld lat.
W momencie dotarcia do Ziemi sygnał był skrajnie słaby, ale jego detekcja została okrzyknięta zapowiedzią rewolucji w astrofizyce. Sposób przeprowadzenia obserwacji tych fal jest nowością, jeśli chodzi o tak potężne wydarzenia w kosmosie i daje nadzieje na przesuwanie granic tego, co jest możliwe w nauce.
Źródło:
https://businessinsider.com.pl
PAP
3.10.2017
Międzynarodowy Instytut Innowacji
www.facebook.com/miedzynarodowyinstytutinnowacji
dr Dariusz Prokopowicz
https://twitter.com/DProkopowicz
www.facebook.com/DariuszProkopowicz111
www.facebook.com/Dariusz.Prokopowicz.2015
#nobel #nagrodanobla #fizyka #astrofizyka #falegrawitacyjne #czarnedziury #kosmos #RainerWeiss #BarryBarish #KipThorne #AlbertEinstein #nauka #wszechświat #galaktyka #czas #gwiazdy #kosmologia
#MiędzynarodowyInstytutInnowacji #MII #aktywizacjainnowacji #innowacyjność #innowacje #technika #technologia #Cyfryzacja #telekomunikacja #biotechnologia #przemysł #industrializacja #postęp #rozwójgospodarczy #Polska #finansowaniebadań #klaster #badania #BadaniaNaukowe #naukawpolsce #popularnonaukowe #innowacje #kooperacja #popularnonaukowe #Internet #internetyzacja #społeczeństwoinformacyjne #JBR #klaster #klastry #NCBiR #PARP #konferencje #sympozja #seminaria