Armia dla start-upów. Kto zarobi na kontraktach z wojskiem?
Powstają start-upy, które rozwijają innowacyjne projekty będące przedmiotem zawieranych kontraktów z wojskiem.
Systemy lokalizacji oparte na tzw. cichej nawigacji, ale też symulatory pola walki, drony i rozwiązania służące do ich wykrywania i neutralizacji. W ten sposób polskie start-upy chcą ugryźć kawałek tortu z rosnących wydatków na wojsko. Ale też armia potrzebuje nowych technologii
Zaczęło się od systemu ułatwiającego ewakuacje pasażerów metra, w sytuacji np. zagrożenia terrorystycznego. It Factory, firma której prezesem jest Mariusz Jednoralski, wymyśliła ten system dwa lata temu – oparty jest on na sztucznej inteligencji i włącza się automatycznie w przypadku nagłego zdarzenia. Wtedy na smartfonach pasażerów metra korzystającego z tego rozwiązania wyświetla się mapa z najkrótszą drogą ewakuacji. System przyjął się – firma zdobyła klientów m.in. w Singapurze i Japonii, nękanej trzęsieniami ziemi.
Ale It Factory poszło dalej, oprogramowanie przeszło szlify, żeby mogło być wykorzystywane przez wojsko Do czego? – To system do nawigacji i lokalizacji, umożliwiający również oddziałom wojskowym komunikację w terenie. Oparty jest na tzw. cichej nawigacji (nieemitującej sygnału, który mógłby rozszyfrować wróg) i mikro-znacznikach, które rozsypane w terenie ułatwią poruszanie się po nim – opowiada Mariusz Jednoralski.
Swoje propozycje warszawski start-up przedstawił na zakończonym w piątek Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, które są jedną z największych tego typu imprez w Europie.
– Jesteśmy na początku drogi, ale jest szansa, że polskie wojsko będzie korzystało z rodzimych technologii – mówi nam Mariusz Jednoralski i dodaje, że jego firma pracuje nad kolejnym projektem, który przydałby się żołnierzom. Chodzi o zbudowanie takiego systemu, który umożliwiłby wojsku wysyłanie na zwiad roju dronów, bez konieczności sterowania nimi.
Pomysły polskich start-upów dla wojska
To tylko przykład rozwiązań, które narodziły się w głowach polskich inżynierów. Z roku na rok przybywa innowacji, które mogą być wykorzystywane przez wojsko. To z jednej strony cały rynek związany z technologią dronów. Nie mówimy tylko o ich produkcji – choć dla przykładu polska armia korzysta np. z bezzałogowców wyprodukowanych przez gliwicką firmę Flytronic, należącą do grupy WB Electronics. Mowa też o systemach służących do ich wykrywania i neutralizacji – to z kolei koncepcja z Gdyni, gdzie siedzibę ma firma Advanced Protection Systems.
http://www.forbes.pl/nowe-technologie-dla-armii,artykuly,207357,1,1.html
dr Dariusz Prokopowicz
https://twitter.com/DProkopowicz
Przewodniczący Rady Programowej, Kierownik Zakładu Innowacji
Międzynarodowy Instytut Innowacji w Warszawie
www.instytutinnowacji.edu.pl
Międzynarodowy Instytut Innowacji
Strona na Facebooku (zapraszam do polubienia):
www.facebook.com/miedzynarodowyinstytutinnowacji
#innowacje #innowacyjność #rozwójgospodarczy #sektorMSP #startup #technologia #technika #postęp #rozwój #wojsko #armia #przemysłzbrojeniowy #wzrostgospodarczy #społecznogospodarczy #politykagospodarcza #ekonomiaspołeczna #społeczeństwoobywatelskie #społecznagospodarka #Przemysł #podmiotygospodarcze
#MiędzynarodowyInstytutInnowacji #MII #KlubDyskusyjny #MerytorycznaDebata #DariuszProkopowicz #przedsiębiorczość #Gospodarka #Polska #ekonomia #GospodarkaPlus #PolskaGospodarka