Wprowadzona wcześniej ulga obowiązuje od 1. stycznia 2016 roku. Dzięki niej firmy mogą odliczać od 10 do 30 proc. kosztów ponoszonych na działalność badawczo-rozwojową.
Z początkiem 2017 roku rząd zwiększył wysokość odliczenia, wprowadzono także rozwiązanie polegające na nadawaniu dla innowacyjnych firm statusu „innowacyjnego przedsiębiorstwa”, który może uprawniać do odliczenia nawet do 100 proc. kosztów.
W krajach które stawiają na innowacyjność udało się zwiększyć jej poziom m.in. dzięki konkretnym bodźcom podatkowym.
Na początku 2017 roku weszły w życie przepisy tzw. małej ustawy o innowacyjności. Wprowadziła ona szereg ulg podatkowych i ułatwień dla przedsiębiorców, którzy inwestują w badania i rozwój. Nowe przepisy upraszczają też procedurę komercjalizacji wynalazków na uczelniach, a w długiej perspektywie mają przyczynić się do lepszej współpracy środowiska naukowego z biznesem. Równolegle w resorcie w tym roku będą prowadzone prace nad kolejną, docelową ustawą o innowacyjności.
W październiku ubiegłego roku sejm uchwalił tzw. małą ustawę o innowacyjności, której zapisy weszły w życie z początkiem stycznia 2017 roku. Nowe przepisy znoszą całkowicie podatek dochodowy od własności intelektualnej i przemysłowej wnoszony aportem do spółki. Wprowadzają też szereg ulg podatkowych i ułatwień proceduralnych dla firm, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową.
Kwota, którą przedsiębiorcy mogą odliczyć sobie od podatku w związku z wydatkami B+R, znacznie wzrosła. Dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich firm obecnie jest to 50 proc. kosztów kwalifikowanych ponoszonych na B+R. W przypadku dużych firm to 50 proc. wydatków osobowych i 30 proc. dla pozostałych wydatków związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Wydłużył się również czas na dokonanie odpisu z 3 do 6 lat.
Nowo powstające przedsiębiorstwa (start-upy) mogą się ubiegać o zwrot gotówkowy w związku z prowadzoną działalnością badawczą. Przez pierwsze dwa lata działalności te z nich, które nie osiągnęły zysków, ale poniosły nakłady na działalność B+R, mogą się ubiegać o zwrot 18 lub 19 proc. (w zależności od sposobu rozliczenia).
Mała ustawa o innowacyjności wprowadziła też szereg zmian w procesie komercjalizacji wynalazków i uprościła procedurę tzw. uwłaszczenia naukowców (nabywania praw majątkowych do swoich wynalazków, wyników badań i prac naukowych).
Równolegle w resorcie trwają prace nad kolejną, dużą ustawą dotyczącą innowacyjności, która miałaby wejść w życie w 2018 roku. Ta powstaje na bazie Białej Księgi Innowacji, która zawiera propozycje rozwiązań mogących się przyczynić do zlikwidowania barier w polskiej innowacyjności. W internetowych konsultacjach społecznych prowadzonych przez resort nauki padło prawie 400 takich propozycji. Są wśród nich m.in. utworzenie platformy łączącej naukę z biznesem, konkursy innowacyjności i wprowadzenie specjalnego statusu dla przedsiębiorstw innowacyjnych.
Źródło: Infor.pl
Międzynarodowy Instytut Innowacji w Warszawie
www.facebook.com/miedzynarodowyinstytutinnowacji
www.facebook.com/Dariusz.Prokopowicz.2015
https://twitter.com/DProkopowicz
#Infor #ulgipodatkowe #fiskalizm #systempodatkowy #systemfiskalny #podatki #innowacyjnetechnologie #ulginainnowacje
#MiędzynarodowyInstytutInnowacji #MII #aktywizacjainnowacji #innowacyjność #innowacje