Elektrownia tego typu jest przykładem nowych technologii ekologicznych w zakresie odnawialnych źródeł energii, które będą w przyszłości musiały być rozwijane w związku z sukcesywnym wyczerpywaniem się tradycyjnych surowców energetycznych.
Oprócz rozwijania odnawialnych źródeł energii kluczowym problemem w przyszłości będzie odzyskiwanie wody pitnej z surowców wtórnych lub innych źródeł wtórnych oraz zagospodarowanie toksycznych odpadów.
Śmiecie w tym toksyczne odpady zagrażają w coraz większym stopniu środowisku, w którym żyją społeczności ludzkie.
Naukowcy szacują że np. ilość masy odpadów plastikowych, które są wyrzucane do mórz i oceanów może już niedługo
p rzewyższyć masę żyjących ryb w całokształcie tych naturalnych akwenów oceanicznych.
W przyszłości człowieka przez ekologiczna katastrofą może uratować jedynie sukcesywnie postępujący wzrost efektywności przetwarzania odpadów oraz tworzenie nowych technologii dla rozwoju ekologicznych źródeł energii i zastąpienia strategicznych surowców typu ropa naftowa stosowanymi surowcowymi substytutami.
Kluczowym czynnikiem jest stworzenie właściwego systemu urynkawiania tego procesu aby w przyszłości w min. 90 proc. przetwarzanie odpadów, rekultywacja środowiska, rozwój odnawialnych źródeł energii i tworzenie substytutów surowcowych nie było „od górnie” systemowo wymuszane i wiązało się z kosztami wzrostu gospodarczego tylko aby to były procesy „od dolne”, kreowane przez przedsiębiorczość, innowacyjność w warunkach rynkowych, aby był to biznes przynoszący nie tylko szczytne cele ekologiczne ale także zyski i wspierał wzrost gospodarczy.
dr Dariusz Prokopowicz
twitter.com/DProkopowicz
www.facebook.com/miedzynarodowyinstytutinnowacji