Temat kosmicznych technologii produkowanych przez polskich konstruktorów jest ostatnio poruszany coraz częściej w różnych popularnych mediach. Jedną z firm, która rozwija technologie kosmiczne w Polsce jest Thales Alenia Space Polska. Wsparciem dla idei mają być zagraniczne firmy, posiadające już doświadczenie i technologie. O tym jaki może być polski wkład w rozwój technologii kosmicznych i w jaki sposób z trudnymi problemami radzą sobie polscy inżynierowie mówi w wywiadzie dla wGospodarce.pl Andrzej Banasiak – general manager Thales Alenia Space Polska.
Na pytanie: jakie technologie realizuje obecnie Thales Alenia Space?
Andrzej Banasiak odparł: jesteśmy wiodącym integratorem systemów kosmicznych w Europie, specjalistami w zakresie systemów satelitarnych – obserwacyjnych, nawigacyjnych, czy telekomunikacyjnych. Z drugiej strony jesteśmy również dostawcą systemów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – ponad połowa stacji kosmicznej jest wykonana właśnie przez Thales Alenia Space.
Na tym jednak nie koniec. Naszą specjalnością są misje eksplorujące głęboki kosmos. Przykładem takiego działania Thales niech będzie nasza misja „ExoMars”, której jednym z celów jest badanie powierzchni planety Marsa pod kątem poszukiwań wody i życia. Jesteśmy głównym integratorem tego programu. Podsumowując, bierzemy udział we wszelkich możliwych projektach w sektorze kosmicznym – począwszy od sektora naziemnego, a skończywszy na budowie satelitów. Wraz z siostrzaną firmą Telespazio tworzymy grupę „Space Alliance”, dostarczając kompletne rozwiązania w sektorze kosmicznym dla klientów rządowych, wojskowych oraz cywilnych.
Pytam nie bez przyczyny – wejście przez jakąkolwiek firmę w obszar technologii kosmicznych jest niezwykle ryzykowne. Technologie kosmiczne są przecież drogie w projektowaniu i produkcji. A ewentualny zysk jest bardzo odległy w czasie, co odstrasza ewentualnych inwestorów.
Francja, skąd pochodzi Thales, weszła w przemysł kosmiczny z bardzo konkretnych przyczyn. Na początek małe wyjaśnienie – nasza firma została utworzona z pomniejszych firm, których część była inwestycjami rządowymi. Jednym z elementów rozwoju sektora kosmicznego był program wojskowy związany z ambicjami Francji, aby stać się mocarstwem atomowym i uzyskać dostęp do broni jądrowej. A to wiąże się z zapotrzebowaniem na bardzo specjalistyczne satelitarne systemy planowania i rozpoznania.
Pojawiło się w tym miejscu pytanie czy rozwijane technologie znajdą przede wszystkim zastosowanie wojskowe?
Andrzej Banasiak – general manager Thales Alenia Space Polska odpowiedział, że zastosowania wojskowe na pewno były impulsem do rozwoju tego obszaru naszych działań. W Polsce jest tak samo – mamy dokładnie sprecyzowane potrzeby sektora wojskowego, a za tym idzie decyzja rządowa oraz finansowanie publiczne. W konsekwencji daje to impuls dla rozwoju przemysłu – albo lotniczego, albo wojskowego, a z czasem również sektora kosmicznego. To długi proces, który wymaga wiele cierpliwości, prób i mierzenia się z własnymi błędami. Francji rozwój przemysłu kosmicznego zajął kilkadziesiąt lat. Na końcu dochodzimy do momentu tworzenia technologii – na tyle zaawansowanej, że możemy tworzyć przy jej implementacji miejsca pracy dla bardzo wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Po drugie możemy tworzyć technologię, która będzie miała zastosowanie w innych sektorach gospodarki.
Źródło:
http://wgospodarce.pl/informacje/27000-kosmiczne-konsorcjum-polscy-inzynierowie-naleza-do-najlepszych-na-swiecie
W związku z powyższym w Polsce istnieją doskonałe warunki dla rozwoju tego typu technologii. Niezbędne jest jednak wsparcie ze strony państwa odnośnie polityki gospodarczej, ukierunkowywanej na aktywizację tworzenia innowacyjnych rozwiązań, ochrony patentowej i źródeł finansowania, tak aby sukcesywnie przyrastał udział przemysłu wysoko technologicznego i zastosowań przemysłowych dla powstających w kraju wynalazków i innowacji, między innymi w kontekście przemysłu kosmicznego i zbrojeniowego.
dr Dariusz Prokopowicz
twitter.com/DProkopowicz
Międzynarodowy Instytut Innowacji
www.facebook.com/miedzynarodowyinstytutinnowacji
#kosmicznetechnologie #kosmos #eksploracjakosmosu #robotyzacja #cyfryzacja #Gospodarka #prospołeczny #rozwójgospodarczy #Polska #ekonomia #PlanOdpowiedzialnegoRozwoju #RównomiernyRozwój #GospodarkaPlus #PolskaGospodarka #ProRozwojowy #Europa #zatrudnienie #finanse #wzrostgospodarczy #społecznogospodarczy #politykagospodarcza #ekonomiaspołeczna #społeczeństwoobywatelskie #społecznagospodarka #Przemysł #podmiotygospodarcze #innowacje
#MiędzynarodowyInstytutInnowacji #MII #KlubDyskusyjny #MerytorycznaDebata #DariuszProkopowicz