POLSKA MA SZANSĘ STAĆ SIĘ EKSPORTEREM PRODUKTÓW WYSOKO TECHNOLOGICZNYCH POWSTAŁYCH Z ZASTOSOWANIEM INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ I KRAJOWYCH PATENTÓW.
Tak powstałe produkty charakteryzować się będą także relatywnie wysokim zakresem wartości dodanej.
Eksport tego typu produktów technologicznych i innowacyjnych pozwoli na uruchomienie procesu szybkiego dojścia Polski do równowagi w zakresie handlu transgranicznego i w rachunku obrotów bieżących.
Obecnie w koncepcjach aktywnej polityki społeczno-gospodarczej przyjmuje się, że bez odbudowy w Polsce przemysłu opartego na nowoczesnych technologiach nie mamy szans aby dogonić kraje wysoko rozwinięte i na zawsze zostaniemy gospodarczym wasalem tych krajów które Nas pod tym względem wyprzedziły o kilkadziesiąt lat. Sektor prywatny powinien inwestować w nowoczesne technologie a sektor publiczny powinien te inwestycje wspierać, pobudzać, promować ale aby … nie przeszkadzać sektorowi prywatnemu. Kwestią kluczową jest to aby sektor publiczny wspierał i kooperował, inspirował planowanie i realizację dużych projektów inwestycyjnych realizowanych głównie przez sektor prywatny. Jest to szczególnie istotne w kwestii zaplanowania tak dużych projektów inwestycyjnych, które samodzielnie przez sektor prywatny raczej by nie zostały zrealizowane jak np. nowoczesne duże przedsiębiorstwa produkujące produkty o wysokim stopniu wartości dodanej, z zaangażowaniem nowoczesnej technologii. Poza tym w ramach dużych projektów inwestycyjnych inspirowanych i koordynowanych przez sektor publiczny a realizowanych głównie przez sektor prywatny to należą gałęzie w gospodarce takie jak energetyka (elektrownie jądrowe, farmy wiatrowe, elektrownie wodne i inne) oraz inwestycje komercyjne w gałęziach infrastrukturalnych i komunikacyjnych, rozwiązań szybkiego Internetu. Poza tym rząd w kontekście planowania i realizacji dużych projektów inwestycyjnych, powinien uwzględniać potencjał młodych wykształconych Polaków kończących uczelnie techniczne i inne aby zaangażować do tych projektów inwestycyjnych ten duży potencjał kapitału ludzkiego w Polsce aby ci młodzi wykształceni ludzie nie musieli wyjeżdżać z Polski celem znalezienia satysfakcjonującej pracy.
Ekonomiści wskazują, że w ramach planowania i realizacji dużych projektów inwestycyjnych poprzez skoordynowane i skorelowane działania sektora publicznego i prywatnego należy także uwzględniać zaplanowanie i stworzenie infrastruktury parków technologiczno-naukowych, które z udziałem firm prywatnych stworzyły by system efektywnie działających klastrów łączących naukowe osiągnięcia ośrodków badawczych z podmiotami gospodarczymi, które by te osiągnięcia wdrażały w skali przemysłowej.
W związku z powyższym niezbędnym jest rozwijanie instrumentów wsparcia rozwoju polskich przedsiębiorstw, w tym także wsparcie dla start-upów, sektora MSP, rozwijania innowacji, przedsiębiorczości, aktywizowanie dla rozwijania programów inwestycyjnych co prowadzić będzie do wzrostu zatrudnienia w Polsce i wzrostu dochodów. Ważne jest aby przy tym wspierać polski eksport i rozwój oraz wdrażanie w przemyśle nowoczesnych technologii.
dr Dariusz Prokopowicz
twitter.com/DProkopowicz
Międzynarodowy Instytut Innowacji
www.facebook.com/miedzynarodowyinstytutinnowacji
#wartośćdodana #eksport #technologia #technika #rozwój #postęp #technologia #Cyfryzacja #Gospodarka #prospołeczny #rozwójgospodarczy #Polska #ekonomia #PlanOdpowiedzialnegoRozwoju #RównomiernyRozwój #GospodarkaPlus #PolskaGospodarka #ProRozwojowy #Europa #zatrudnienie #finanse #wzrostgospodarczy #społecznogospodarczy #politykagospodarcza #ekonomiaspołeczna #społeczeństwoobywatelskie #społecznagospodarka #Przemysł #podmiotygospodarcze #innowacje
#MiędzynarodowyInstytutInnowacji #MII #KlubDyskusyjny #MerytorycznaDebata #DariuszProkopowicz