Bez efektywnej rozbudowy w Polsce przemysłu opartego na nowoczesnych technologiach nie mamy szans aby dogonić kraje wysoko rozwinięte i na zawsze zostaniemy gospodarczym wasalem tych krajów które Nas pod tym względem wyprzedziły o kilkadziesiąt lat. Sektor prywatny powinien inwestować w nowoczesne technologie a sektor publiczny powinien te inwestycje wspierać, pobudzać, promować ale aby … nie przeszkadzać sektorowi prywatnemu. Kwestią kluczową jest to aby sektor publiczny wspierał i kooperował, inspirował planowanie i realizację dużych projektów inwestycyjnych realizowanych głównie przez sektor prywatny. Jest to szczególnie istotne w kwestii zaplanowania tak dużych projektów inwestycyjnych, które samodzielnie przez sektor prywatny raczej by nie zostały zrealizowane jak np. nowoczesne duże przedsiębiorstwa produkujące produkty o wysokim stopniu wartości dodanej, z zaangażowaniem nowoczesnej technologii. Poza tym w ramach dużych projektów inwestycyjnych inspirowanych i koordynowanych przez sektor publiczny a realizowanych głównie przez sektor prywatny to należą gałęzie w gospodarce takie jak energetyka (elektrownie jądrowe, farmy wiatrowe, elektrownie wodne i inne) oraz inwestycje komercyjne w gałęziach infrastrukturalnych i komunikacyjnych, rozwiązań szybkiego Internetu. Poza tym rząd w kontekście planowania i realizacji dużych projektów inwestycyjnych, powinien uwzględniać potencjał młodych wykształconych Polaków kończących uczelnie techniczne i inne aby zaangażować do tych projektów inwestycyjnych ten duży potencjał kapitału ludzkiego w Polsce aby ci młodzi wykształceni ludzie nie musieli wyjeżdżać z Polski celem znalezienia satysfakcjonującej pracy. Pojawia się w tym miejscu kluczowe pytanie, czy w ramach planowania i realizacji dużych projektów inwestycyjnych poprzez skoordynowane i skorelowane działania sektora publicznego i prywatnego nie można było by zaplanować zainspirowania, stworzenia infrastruktury parku technologiczno-naukowego, który z udziałem firm prywatnych przekształciłby się po kilku latach w coś co można by nazwać polską „Krzemową Doliną”?
Państwo poprzez swą politykę gospodarczą powinno inspirować i wspierać proces tworzenia polskich nowych technologii i innowacji technicznych, technologicznych! Dla efektywnego rozwoju polskiej gospodarki niezbędne jest tworzenie polskich marek, właściwy kierunek który idealnie może się wpasowywać w projekty odbudowy przemysłu w Polsce. Aktywizacja innowacyjności i tworzenia nowoczesnych technologii powinna być integralnym, jednym z istotniejszych składowych pro rozwojowej polityki społeczno-gospodarczej w Polsce. Bez generowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych i bez odbudowy przemysłu w Polsce nie mamy szans aby dogonić w rozwoju kraje wysoko rozwinięte. Poza tym powinniśmy popierać tj. kupować polskie produkty, w ten sposób wszyscy możemy wpływać pozytywnie na wzrost produkcji, dochodów i zatrudnienia w Polsce. W ten sposób także możemy wyrażać swój patriotyzm. Poza tym sami zauważamy że polskie produkty coraz częściej nie tylko są tak samo wysoko jakościowe jak zagraniczne ale coraz częściej jakość naszych polskich produktów przewyższa te zagraniczne.
W ten sposób wspieramy naszą przedsiębiorczość, nasz rynek pracy, przyczyniamy się do spadku bezrobocia w Polsce i wzrostu dochodów w Polsce!
W tym także celu Minister Rozwoju oraz Minister Skarbu Państwa powołali w styczniu 2016 r. Radę ds. Innowacyjności.
Obecnie przyjmuje się, że w okresie dynamicznych zmian technologicznych, główną siłą napędową długookresowego rozwoju gospodarczego jest innowacyjność.
Na podstawie przeprowadzonych analiz stwierdzono, że dotychczasowe przewagi konkurencyjne, oparte na niskich kosztach pracy przestają być wystarczające. To działania innowacyjne generują znaczącą wartość dodaną dla sektora przemysłu i usług.
W związku z powyższym celem zwiększenia efektywności i konkurencyjności polskiej gospodarki, 11 stycznia 2016 r. powołana została Rada ds. Innowacyjności, której celem jest wyznaczanie strategicznych działań w zakresie wsparcia innowacyjności, dzięki wykorzystaniu współpracy różnych resortów.
Zgodnie z przyjetymi uchwałami członkami Rady są: Wicepremier Minister Rozwoju, Wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wicepremier Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Skarbu Państwa i Minister Cyfryzacji.
W założeniach strategicznych przyjęto, że kluczowym zadaniem Rady jest inicjowanie przedsięwzięć aktywnie wspierających młodych przedsiębiorców i służących rozwijaniu nowych idei i pomysłów, angażujących polski kapitał, a w konsekwencji przyczyniających się do tworzenia przewag konkurencyjnych polskiej gospodarki.
Na podstawie obowiązujących podstaw prawnych przyjęto, że z Radą współdziała Zespół ds. Innowacyjności odpowiedzialny m.in. za:
– wypracowanie skutecznych zachęt dla przedsiębiorców przeznaczających środki na działania proinnowacyjne,
– koncentrację polityki proinnowacyjnej na obszarach o największej spodziewanej efektywności,
– usuwania barier rozwojowych, w szczególności w obszarze działalności gospodarczej.
dr Dariusz Prokopowicz
https://twitter.com/DProkopowicz
Przewodniczący Rady Programowej, Kierownik Zakładu Innowacji
Międzynarodowy Instytut Innowacji w Warszawie
www.instytutinnowacji.edu.pl
Międzynarodowy Instytut Innowacji
Strona na Facebooku (zapraszam do polubienia):
www.facebook.com/miedzynarodowyinstytutinnowacji
http://msp.gov.pl/pl/nauka-i-rozwoj/innowacyjnosc-i-rozwoj/rada-ds-innowacyjnosci/31096,Rada-ds-innowacyjnosci.html
#RadadsInnowacyjności #MSP #MinisterstwoSkarbuPaństwa #MinisterRozwoju #MinisterKulturyiDziedzictwaNarodowego #MinisterNaukiiSzkolnictwaWyższego #MinisterSkarbuPaństwa #MinisterCyfryzacji #innowacje #innowacyjnetechnologie #MiędzynarodowyInstytutInnowacji #MII #DariuszProkopowicz #innowacyjność #rozwójgospodarczy #sektorMSP #startup #technologia #technika #postęp #rozwój